Návštěva Českého muzea hudby
V Českém muzeu hudby spadajícím pod Národní muzeum se mi celkově líbilo. Nejprve jsem si v přízemí prošla instalaci fotografií z Číny (propagace olympiády, jmenuje se to Moderní Čína), pak jsem se zaměřila na výstavu hudebních nástrojů např. z arabských zemí, Indie, Číny, Indonesie, Afriky či Jižní Ameriky.
Poté jsem šla do prvního patra, kde je stálá expozice, která se skládá hlavně z hudebních nástrojů. Je zde zachycen vývoj všech typů hudebních nástrojů, na které se u nás dá běžně narazit. Zaujaly mě třeba takové pidi housličky, kterým se říká poševka, nebo zdobená a mnohostrunná violetta, skleněná harmonika... Jsou toho tam mraky, někdy jsem jen valila oči nad tím, co všechno vlastně existuje.
Příjemné na té expozici je, že jsou tam umístěny panely, na kterých si můžete poslechnout nahrávky některých z vystavených nástojů.
Já jsem navíc měla štěstí, že jsem se tam ještě chvíli ochomýtala u reklamních letáčků na další kulturní akce, protože mezitím začal v hale koncert mladých kanadských pianistů, takže jsem se tam pak "přikradla", posadila se dozadu a poslouchala klavírní koncert. Děti a mládež byly hlavně asijského původu, "bílí" tam byli asi jen 4 účinkující. Věk byl opravdu rozmanitý, na letáčku píší, že do té školy chodí děti od 5 do 17 let, ale všichni hráli výborně. :-) Jednu skladbu jsem si nahrála na mobil, najdete to na http://youtube.com/watch?v=-kqrj90aJ4c .
Pak už mi ale byla zima a nevěděla jsem, jestli je jen pauza, nebo už skončili, a tak jsem se rozhodla utíkat tím slejvákem, co byl, na tramvaj a jet domů. :-)
Do Českého muzea hudby můžete zdarma první čtvrtek v měsíci. Jinak vás vstupné do celého objektu vyjde jako studenta na 50 Kč, jen na krátkodobé výstavy se dostanete za 20 Kč.