Jdi na obsah Jdi na menu
 


EKO tip #1

19. 10. 2016

Nevím jak vás, ale mě poslední dobou unavuje číst dlouhé články. Vidím na FB odkaz na něco zajímavého, kliknu na to, přejedu to očima, jak je to dlouhé, a znechuceně vzdychám, když vidím, že dost. :-) Proto se budu snažit být stručnější.

Můj EKO-EKO tip č. 1: Šetřete s igelitkami a sáčky.

Level 1
Obchody s potravinami přestaly už před lety rozdávat neomezené množství tašek, se kterými lidé rozhodně nešetřili, protože se jednak trhaly a jednak se hodily jako sáček na odpad do odpadkového koše. V současnosti i propagují, jak byla jejich taška z 50 % vyrobena z recyklovaných materiálů atp. To je určitě chvályhodný pokrok, ale kdo ještě v dnešní době kupuje igelitky, platí např. 5 Kč za každou tašku při každém nákupu.
Třeba v IKEA se přitom dá pořídit skládací látková taška, kterou můžete mít vždy při sobě a odnesete v ní mnoho a mnoho nákupů, ale i jiných věcí, za pořizovací cenu okolo pouhých 30 Kč, tedy částku, jež se vám skoro ihned vrátí. A ruku na srdce, taková látková taška vypadá i poněkud lépe než igelitka. ;-)
Skládací látkové nakupovací tašky se staly již před pár lety poměrně trendem, takže je dokonce některé firmy začaly i rozdávat jako dárky zdarma. Nebuďte tedy out a jestli ještě žádnou nemáte nebo nepoužíváte, změňte to.

Level 2
Odmítejte igelitové tašky tam, kde vám je nabízejí zdarma či vám do nich automaticky balí to, co si kupujete.
Je to tak 50:50. Někde na mě koukají, že jsem divná, že nechci tašku, někde se tváří, že je to neudivuje, tak si zkuste příště vzpomenout, že igelitku nepotřebujete, protože máte s sebou skládací látkovou tašku a protože vás rozčilují doma se kupící hromady igelitek, které stejně nepoužíváte.

Level 2+ (když level 1 a 2 selže)
Když už se vám doma nějaké ty igelitky povalují, zkuste je smysluplně využít např. jako tašky, do kterých budete třídit plasty. Můžete pak s klidným svědomím vše vyhodit do kontejneru na plast včetně té tašky, ve které jste vytříděný plast přinesli.

Level 3
Používejte znovu sáčky. 
Zkusila jsem to teprve nedávno, ale při troše snahy se to dá báječně praktikovat. Prostě si s sebou do obchodu s potravinami doneste sáčky z minula, které jste si uschovali třeba v látkové tašce na nákupy.
Nedá se to tak dělat donekonečna, protože se trhají, nebo do nich někdy dáte nějakou hlínou umazanou zeleninu či cukrem opatlané sladké pečivo, ale párkrát se otočit dají. Nemusím ani zdůrazňovat, že pokud doslouží a nejsou vysoce znečištěné, zejména mastné (protože víme, že mastný plast se nedá recyklovat a navíc znečišťuje ostatní plasty okolo), vytřídíme je do plastu a tím krásně zakončíme jejich cestu. ;-)

Level 4
Minimalizujte používání sáčků.
Opravdu potřebujete sáček na 1 kedlubnu nebo trs banánů? Nedaly by se ty 2 různé koláčky dát do stejného sáčku?
Já funguji tak, že pokud není ovoce či zelenina vyloženě špinící a mám jich do 2 ks od druhu, nepoužívám sáček. Tenhle tip se hodí i tehdy, jdete-li na spontánní nákup a nemáte s sebou sáčky z domova.

Máte nějaké další tipy, jak přestat zavalovat planetu nesmyslným množstvím plastových tašek a sáčků?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář