Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak jsem pekla kočičí oči

29. 4. 2014

Dnes vám sem vkládám, snad trochu pro pobavení, ukázku mého pečícího "umění". Je to skutečně tzv. ze života - chcete udělat dojem a ono tohle! :-D
Před měsícem jsem chtěla do práce kolegům přinést něco sladkého pečeného. Hledala jsem recept, aby výsledek nebyl úplně všední (bábovka, koláč), ale přitom jednoduchý. Nechtělo se mi shánět 150 ingrediencí (však ono to pak už i leze do peněz) a strávit 3 hodiny u plotny. Recept na kočičí oči se zdál být dobrým kompromisem. Mělo to vtip a bylo to jednoduché v porovnání s ostatními recepty.

fotografie-0027.jpg

Takhle to mělo vypadat

Na úvod - u nás doma se kočičí oči nikdy nepekly a já je rovněž zkoušela poprvé.
Všechno šlo hladce. Bylo mi divné, že v těstu není kypřicí prášek, ale říkala jsem si, že tam asi zafunguje něco jiného (třeba vyšlehaný bílek). Poctivě jsem vymazala formu na srční hřbet, aby se mi kočičí oči pěkně vyklopily.
První zádrhel se objevil při aplikaci piškotů. Nebyly schované v těstě, přestože jsem si opravdu nechala půlku těsta na jejich zalití, nýbrž byly shora vidět. No tak přece těsto nakyne a piškoty pohltí. Omyl! :-) Piškoty vylezly v troubě ještě více nahoru a v průběhu pečení už se s nimi nic nedělo. S obavami jsem sledovala, jak těsto ve formě při okrajích pobublává, a čekala, co bude. 
Ani vám nespočítám, kolikrát jsem těsto propichovala špejlí, abych zjistila, zda už je konečně hotové. Pořád bylo uvnitř tekuté. Zkušeně ( :-) ) jsem formu alespoň zakryla alobalem, aby se mi vršek totálně nespálil, když to pečení nebralo konce. Výsledek? Níže:

fotografie-0025.jpg

Povšimněte si prosím toho roznimraného na talířku.
Ano, nešlo mi to za nic na světě vyklopit, i když jsem formu tak poctivě vymazávala.

fotografie-0026.jpg

Detailní pohled na "gumové" těsto, které opravdu nevykynulo.

Co mě potěšilo? Druhý den jsem to v té formě už byla schopná nakrájet a vyndat to z ní v celku.
Do práce jsem tedy nesla v krabičce sražené kočičí oči a kolegům je nabídla se slovy, že jsem se snažila, ale takhle to dopadlo, že jsem to ale ještě večer chutnala a nic mi z toho nebylo, přesto ať si nabídnou raději na vlastní nebezpečí. Udělali mi radost, všichni si vzali kousek.  :-) Dokonce se jim stejně jako mně zdálo, že z toho nakonec vylezly žabí oči. :-)

Schválně si zadejte "recept kočičí oči" do Googlu a pobavte se výsledky hospodyněk. Opravdu jen pár fotek je výstavních. :-)
Já jsem odhodlána tento recept ještě jednou vyzkoušet, ale s přihlédnutím ke všem nesnázím si ho plánuji trochu upravit. Např. ho obohatím o kypřicí prášek a víc osladím.

Recept, který se shoduje s tím, podle kterého jsem pekla, najdete zde: www.recepty.cz/recept/kocici-oci-3154 (za přečtení stojí diskuze - kdybych já si ji tak přečetla dříve! :-) )

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář