Mononukleóza
Nemoc, která se v poslední době začala hojně vyskytovat, bývá nazývána "nemoc z líbání/líbací nemoc" (ač je to trošku omezené označení, protože přenést se dá i jinak - viz způsoby přenosu). Vzhledem k nejčastějšímu věku pacientů a faktu, že už byste ji po jednom prodělání neměli nikdy dostat znovu, bývá také řazena mezi dětské nemoci (ale pozor - mononukleóza se vám může kdykoli reaktivovat, nechť váš utiší fakt, že průběh bude mírnější). Obecně platí, že čím jste mladší, tím lehčí bude mít mono (móňa či monča, jak ji pacienti familiérně nazývají, což mě jako Móňu zrovna moc netěší, protože věta Móňa chytla móňu... :-) ) průběh. Ve svých 20 letech už patřím k těm starším pacientům, přesto jsem asi měla kliku a měla tu "čest" jen se slabší formou tohoto onemocnění, které dočasně postihuje vaše játra, někdy i slezinu (odtud anglický název glandular fever - žlázová angína).
A jak poznáte, že jste chytli právě mono? Mezi nejčastější příznaky patří: bolest hlavy (i svalů), zvýšená teplota (bývá mezi 38-39°C), pocení, zimnice, únava (u mě byla opravdu nezvykle velká, byla jsem schopná prospat celý den i noc), nechuť k jídlu, povlaky na mandlích, zduřelé lymfatické uzliny (nejčastěji na krku, ale mohou být zvětšené i v podpaždí a tříslech - ty boule i jen vidíte, krom toho bolí při doteku). Méně častým příznakem je bolest v pravém podžebří (zde máte játra, která se při nemoci zvětší), oteklá oční víčka, nažloutlé bělmo, červené pupínky. Takže příznaky jako u angíny. Jak tedy přijdete na to, že je to mono? Musíte k lékaři a ten vám nechá udělat krevní testy. Mono se jmenuje podle zvýšené hladiny monocytů, ale především budete mít zhoršené jaterní testy (zvýšené hladiny ALT, AST a bilirubinu). Také vám zjistí přítomnost protilátek.
Obvodní lékař vás nejspíš pošle ještě na infekční oddělení do nemocnice. Při těžkém průběhu můžete být i hospitalizováni. V momentě, kdy vám tuto diagnózu potvrdí, se asi budete ptát, kde jsem to chytl(a)... Vzhledem k tomu, že inkubační doba je 4-6 týdnů a že EB virus, který toto onemocnění způsobuje, má ve svém těle přítomno více než 95% dospělé populace a 50% dětí ve věku 6 let, pochybuji, že na to přijdete. Průzkumy uvádí, že jen 6% onemocnělých přišlo do styku s osobou, která vědomě prodělala infekční mononuklózu. Tím se překlenu k tomu, že tato nemoc je sice řazena mezi infekční, ale přenosná je pouze slinami. Tedy líbání, orální sex, pití se stejné sklenice, ukusování jídla či natahování ze stejné cigarety apod. jsou způsoby přenosu. Nemocný by se měl čemukoli z výše jmenovaného přísně vyvarovat nejméně jeden měsíc (tu dobu budete pravděpodobně v domácím léčení), nejlépe půl roku, což je doba, která se většinou uvádí jako potřebná pro plné uzdravení.
Nyní se dostáváme tedy k tomu, kdy u vás nemoc propukne (jelikož je malá pravděpodobnost, že patříte k nezasaženým cca 5% populace) - při snížení imunity, stresové zátěži a velkém nervovém vyčerpání. Snažte se tedy vyvarovat stresu a zdravě žít, abyste posilovali imunitu (strava, pohyb, dostatek spánku, málo alkoholu).
Jak vás budou lečit? Léčba spočívá zejména v jaterní dietě (alkohol, cigarety, tuky, koření, barviva, konzervanty atd.) a dodržování klidového režimu, lékař vám může také předepsat nějaké léky (např. antibiotika, pokud máte ještě nějaké doprovodné onemocnění - ano, mono se může nakombinovat díky snížené imunitě i s něčím jiným, nebo vám doporučí kloktadlo na ty hrůzy, co se vám vytvoří v krku; pomáhá také jaterní čaj, či se doporučuje Lipovitan (komplex vitamínů, hlavně samá béčka), ale na vše se ptejte lékaře!). Pro sportovně založené osoby je to hotové peklo, protože klidový režim musíte držet nejméně tři měsíce. Doba léčby je ale velmi individuální a může se vám stát, že budete muset držet dietu a být v klidu i půl roku. Vše záleží na výsledcích jaterních testů. Nepříjemná zpráva pro uživatelky hormonální antikoncepce a jejich přítele - vzhledem k dočasnému poškození jater bude muset nejspíš tuto vychytávku dát na několik měsíců k ledu. Poraďte se s lékařem.
Nepodceňte tuto nemoc! I když je vám dobře, jste stále nemocní (mě bylo např. "nemocně" jen asi týden - viz příznaky), a proto dále držte dietu a nenamáhejte se fyzicky. Nemoc bývá spojována s únavovým syndromem a dlouhodobým poškozením imunitního systému! EB virus ve vás zůstane už navždy. Navíc se vám kdykoli při oslabení organismu může mono vrátit (reaktivovat se) ve slabší formě. Přítomnost EB viru může také způsobit, že nebude moct být dárcem krve (záleží na vašich konkétních výsledcích a laboratoři).
Perlička na závěr - jsou lidé, kteří tuto nemoc prodělají a ani o tom nevědí. Stává se to hlavně u dětí, kdy mohou být projevy takřka nulové. Až časem se zjistí přítomnost protilátek v krvi.
Pokud chce více informací, odkazuji vás na stránky, ze kterých jsem čerpala své vědomosti:
http://www.ajgl.cz/mononukleoza/ - toto jsou hodně povedené stránky laiků - bývalých nemocných, najdete tu co jíst a nejíst při dietě, také pár receptů, jsou tu krásně zpracované dotazy a další odkazy
http://www.ordinace.cz/clanek/infekcni-mononukleoza/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mononukle%C3%B3za
a řada dalších - použijte vyhledávač ;-)
Obrázek: img.blesk.cz/img/1/gallery/442965_teplomer.jpg
Are you 18? Come in and don't be shy!
(loveawake.ru, 21. 2. 2022 16:44)