Jdi na obsah Jdi na menu
 


Natržený vaz v nártu

31. 10. 2015

Základní informace
Momentálně si léčím natržený vaz v nártu. Už 4 týdny a ještě nejméně další 2 týdny budu kvůli tomu doma. Doba hojení je totiž 6-8 týdnů a nedá se to ničím urychlit. Jediné, co se s tím dělá, je, že to máte stažené
 obvazem a mažete to preventivně např. Ibalgin gelem (celá má recenze ZDE), aby se vám tam neudělal zánět (v případě bolesti to samozřejmě pomáhá i na to, ale mě to až tak nebolí; také by měl být na otok, ale nemám pocit, že by mi na něj pomáhal). No a samozřejmě nohu odlehčujete a chladíte otok.
Kvůli nehybnosti nohy hrozí trombóza, takže i z tohohle důvodu je komprese dobrá, resp. přímo nutná. Jelikož beru hormonální antikoncepci, nemůžu používat léky na ředění krve, které by mi jinak doporučili.

Úraz, vyšetření a doporučení po něm
Možná se ptáte, jak se mi to stalo. Poměrně prostě. Zvrtl se mi kotník a uslyšela jsem křupnutí. Bezprostředně po úrazu jsem ještě byla schopná na nohu šlápnout, po chvilce první pomoci ledováním už ne. Stav šoku je mocný. :-)
Ortoped mi nohu prohmatal, zkoušel hybnost kotníku
(ptal se mě u obojího, jestli to bolí) a poslal mě na RTG. Byly to celkem 4 snímky z různých úhlů.
Bohužel mi nebylo vysvětleno, co natržený vaz obnáší, a já byla tak mimo, že jsem se na nic nezeptala, takže jsem pak byla doma u vyhledávání na internetu nepříjemně překvapena, že doba hojení je 4-5 týdnů (to jsem někde našla; 6-8 týdnů mi řekl ortoped, u kterého jsem byla na kontrole po 12 dnech). Na ortopedii mi totiž jen řekli, že až budu mít pocit, že na nohu mohu začít šlapat, ještě na ni 2 dny šlapat nemám.
Sestra mi dala na místo, kde mě to nejvíc bolelo, nános masti Octan a nohu mi zavázala pružným obinadlem s instrukcemi, že si tam mast mám nechat 2 dny, pokud to vydržím (prý by to mohlo svědět apod.), a případně si mám povolit obvaz, kdyby moc škrtil.
Ve zprávě jsem si po odchodu z ordinace přečetla, že při přetrvávajících obtížích mám za 10-14 dní zajít na kontrolu. Odcházela jsem tedy s pocitem, že za 14 dní max. budu zase chodit, a proto i píšu tento článek, protože lékaři nejsou vždy nejsdílnější a na internetu se o natrženém vazu v nártu nedá nic moc najít, všude se mluví jen o kotníku a já nevím, jestli to může nebo nemůže být to samé.

Vnější příznaky a hojení
Po úrazu jsem měla jen bouli nad místem poškození. Druhý den již celou nohu dole oteklou, vnější půlku nártu se světlejší modřinou a místo pod vnějším kotníkem sytě fialové.
Hojení je velice pomalé. Ze dne na den nevidím rozdíl, ale když se zamýšlím nad pokroky po týdnech, uvědomuji si zlepšení. Nejprve se mi zmenšil otok (stále tam nějaký je, jen pozoruji, že je stále menší a menší). Modřina přes polovinu nártu mizela velmi pomalu, ale myslím, že teď (po 4 týdnech) již není patrná. Temná modřina pod kotníkem dosud přetrvává, ale vidím, že se trochu zmenšila.

Kontrola a další doporučení
Na kontrole po 12 dnech mi bylo řečeno, že mám nohu začít postupně zatěžovat (chodím o dvou francouzských holích - dále jen berle). Po několika dnech jsem se odvážila a začala to zkoušet.
Byla jsem nadšená, protože skákání o jedné noze a berlích je neskutečně fyzicky náročné (hotový kardio trénink - dle míry zpocení, zadýchání a tepové frekvence :-) ). Je to dobrá posilovna na tu zdravou nohu a mezižeberní svaly, které se mi vždy po delší chůzi namohou. Také mě kvůli opírání o berle bolí dlaně a začaly se mi dělat otlačeniny pod lokty (to jsem vyřešila obvázáním vršku berlí obvazem, aby mě to tak netlačilo). Kvůli výše zmíněnému jsem se nadbytečnému chození vyhýbala. Všechny tyhle nesnáze polevily, když jsem mohla začít aspoň částečně používat nemocnou nohu. Hurá. :-)

Nesnáze - zvyšování zátěže, spánek
Momentálně nejsem až tak veselá, protože po 3 dnech větší zátěže (měla jsem se řídit bolestivostí a ono to nijak zásadně nebolelo), mě noha začala bolet při pokusech o zátěž, takže jsem se vrátila ke skákání o jedné noze a nemocnou nohu se snažím šetřit, co to jen jde. Prakticky ji jen pokládám na zem.
Řeším také pár dní nešvar, že se v polospánku protahuji a dávám chodila do flexu - přitom mě to vždy zabolí, ale nejsem schopná se kontrolovat, když napůl spím, takže si to uvědomím, až když je pozdě. :-/ Vážně nevím, co s tím.
Stále spím se zavázanou nohou, i když mi na první ortopedii řekli, že po dvou dnech mám spát s nohou volně. To jsem udělala jen jednou. Tak strašně jsem si nohou v noci škubala, že už by mě to ani nenapadlo. Ráda spím na břiše, takže můžu doporučit polohu, kdy vám nemocná noha visí přes okraj postele - vyřešíte tím, že nemůžete mít úplnou špičku, ani flex.
K tomu spánku bych mohla ještě zmínit, že první noc jsem bolestí nemohla spát a musela si vzít Ibalgin. Další noci už jsem spát mohla, ale budila jsem se každé otáčení, protože normálně při tom používáte obě nohy k odpichu. Stále mi není moc příjemné mít deku shora na noze - má nějakou hmotnost, kterou vám působí na nárt.
Aktuálně tedy spím víceméně bez buzení celou noc, nohou již mohu trochu pohnout, aniž by to bolelo, a mohu se o ni i bez bolesti trochu opírat, takže s tím převracením nemívám problémy. Možná jsem se už vycvičila a nevědomě dělám jen ty správné pohyby. Vážně ale nechápu to protahování do flexu. Řeším to asi 3. den.

Když si ještě na něco vzpomenu, článek rozšířím. Zatím je to vše.

Museli jste někdy chodit o dvou berlích? Co se vám stalo a jak dlouho se to léčilo? Jak jste se vypořádali s obtížemi, které tento způsob chůze obnáší?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bolestivý nárt

(Pavla, 12. 8. 2020 22:24)

Ahoj,já mám ten stejný problém a už je to více jak rok a bolestie mám stále , špatné diagnózy od začátku léčení . V mém městě mi nikdo nepomohl musela jsem nakonec odjet dál z města a až tam mi pomohl mic hodný primář ortopedie a stanovil správnou diagnózu ,čeká mě operace .

Re: Bolestivý nárt

(Mouni, 15. 1. 2021 13:18)

Dobrý den, Pavlo,

tak doufám, že ta operace pomohla - šlo o šití vazu?

Kdybyste na můj komentář ještě narazila, budu ráda za reakci, co Vám prováděli a jak se Vám to hojilo. Zjevně tento můj článeček vyhledávače stále lidem ukazují, protože je to 5 let a kousek od zveřejnění a komentáře se objevují, i když sporadicky. Mohla byste někomu pomoci sdílením informací. :-)

Děkuji.

Mouni

Re: Bolestivý nárt

(Pavel , 31. 5. 2021 12:13)

Již 14 dní léčím to samé.
Ale bohužel co doktor to originál.
Na pohotovosti řekli rtg ok žádná zlomenina pouze výron. Klidový režim.
Po týdnu na poliklinice v pořádku pouze bolest na dotek.
Chladit mazat a injekce.
Dnes po dalších 10 dnech jiný doktor na poliklinice rtg musíme znovu udělat a vyloučit zlomeninu.
Kotník podle rtg ok!
Kosti stabilní pevné.
Ale vaz mezi kotnikama ko.
Musíme dát do sádry.!
Takže mám sádru a s tou jsem šel raději na neschopenku s tou do práce opravdu nehodlám chodit.
14 dní klid a pak kontrola.
Ach jo.
Tak co to tedy může být?

Re: Bolestivý nárt

(Pavel , 31. 5. 2021 12:14)

Již 14 dní léčím to samé.
Ale bohužel co doktor to originál.
Na pohotovosti řekli rtg ok žádná zlomenina pouze výron. Klidový režim.
Po týdnu na poliklinice v pořádku pouze bolest na dotek.
Chladit mazat a injekce.
Dnes po dalších 10 dnech jiný doktor na poliklinice rtg musíme znovu udělat a vyloučit zlomeninu.
Kotník podle rtg ok!
Kosti stabilní pevné.
Ale vaz mezi kotnikama ko.
Musíme dát do sádry.!
Takže mám sádru a s tou jsem šel raději na neschopenku s tou do práce opravdu nehodlám chodit.
14 dní klid a pak kontrola.
Ach jo.
Tak co to tedy může být?

distorze hlezna a bártu

(Dana, 28. 12. 2020 12:04)

Dobrý den,
jsou to 4 týdny po úraze, kdy jsem skočila z vany a noha se mi podvrtla dovnitř. Ihned ostrá bolest, pocit na omdlení a hned otok. Ještě jsem s tim šla druhý den do práce, ani nevím jak jsem to dala, noha neskutečně bolela, hlavně v oblasti nártu a téměř se mi nevešla do boty. A už se začala vylévat krev...No ted se kaju, jak jsem byla hloupá. Nicméně jsem ten druhý den jela na pohotovost, kde mi řekli podle rtg, že mám naštípnutou kůstku IV.metastarze , což je nártní kůstka.Takže sádrová nechodící dlaha. Za týden jsem šla na kontrolu k chirurugovi, kontrolní rtg, bez zlomeniny a dg, distorze hlezna s přetržením vazů i v nartu. Zhroutil se mi svět, bylo před Vánoci. Dostala jsem ortézu a nenašlapovat, což ne vždy se to povede. Dnes jsou to 4 týdny a malé zlepšení je, ale ted už vím, že to bude na dlouho. Nárt stále bolí, hlavně večer a nějak se mi nechce věřit, že vaz v nártu se tak nějak správně napojí zpět a sroste , jak má. Zkouším všechno možné, obklady z kořene kostivalu, mast z kostivalu, ibalgin duo efekt, třezalku...ale čas ničím nenahradím. Celou nohu mám dost studenou, musím ji zahřívat, bolí mě lýtkový sval a stále po 4 týdnech mám tmavý hematom u prtů na nártu.
Chtěla bych se zeptat, jestli měl, nebo má taky někdo takové potíže, jak dlouho to bude trvat, než bude znatelné zlepšení, chci normálně chodit, mám děti...nechci následky po urazu...moc děkuji.
A Mouni prosím, kdy přestalo více natékat?
děkuji Danča

Re: distorze hlezna a bártu

(Mouni, 15. 1. 2021 13:11)

Dobrý den, Dančo,

po odkazem Z mého života jsou "nožičkové updaty" - tam se dočtete, jak se to vyvíjelo u mě.

Modřina mizela dlouhé týdny - tím se neznepokojujte, také mi to přišlo nekonečné.
O dvou francouzských holích jsem chodila 7 týdnů, jestli si to dobře pamatuji. Pak jsem ze dne na den přestala. Ortoped mi jen jednu nedoporučoval (asi abych si nekřivila záda). Kulhala jsem, ale rozchodila to. Nedostala jsem rehabilitace na rozhýbání - toho zpětně velmi lituji - řekněte si o ně, když Vám je nenabídnou sami.

Bohužel musím zkonstatovat, že s tou nohou, kde jsem měla zvrtnutý kotník, mám po letech další obtíže.
Před 2 lety (leden 2019) mi v ní začalo brnět v oblasti chodidla-nártu, občas to vystřeluje až do holeně. Už jsem si ale zvykla. Spát můžu, není to tak hrozné, že by to nešlo.
Na jaře 2020 mi kvůli koroně a karanténě (lockdownu) začalo zlobit koleno na té noze. Ortopedka doporučila operaci - té se chci vyhnout, a tak jsem vyhledala rehabilitační lékařku.
Bohužel kvůli té celé korona situaci nefunguji normálně (nechodím cvičit - rotoped, pilates apod.), obecně stres, v práci stres - všechno to zajídám a tloustnu, což určitě ničemu nepomáhá, nemám vůli doma cvičit rehabilitační ani jiné cviky a stav kolene se nelepší, ani to brnění.
Každopádně proč to píšu - dost pravděpodobně se mi kvůli tomu úrazu (podvrtnutí) změnilo používání svalů a nastavení nohy, takže mi to vyústilo až v ty problémy s kolenem - rehabilitační lékařka i fyzioterapeutka viděly, že tou nohou chodím jinak, v létě jsem si všimla, že mám cca o 1 cm kratší chodidlo oproti druhé noze (zřejmě kvůli jinému prohnutí klenby).

Přeju zahojení bez následků!

Mouni

Natržený vaz v nártu

(Ivana , 24. 11. 2019 15:05)

Dobrý den, včera jsem spadla a po ošetření na urgentu mám natržený vaz v nártu. Taky jsem dostala ortézu, proti embólii injekce do břicha a za 10 dní mám kontrolu. Jen se chci zeptat, za jak dlouho můžu opravdu nohu začít zatěžovat se, prosím? Musím chodit do práce, podniká, mám miniprádelnu s mandlování, jsem tam sama, nemůžu zavřít, teď před Vánocemi, mám psa, s ním musím ven.
Dávám tomu tak 3 - 4 dny a musím berle zahodit.
Děkuji za odpověď. Ivana

Re: Natržený vaz v nártu

(Mouni, 30. 11. 2019 19:41)

Dobrý den, Ivano,

já jsem chodila o francouzských holích 7 týdnů. Pak jsem nějakou dobu ještě kulhala, asi po 3 měsících jsem začala cvičit. Po zátěži se ty otoky zase zhorší, ale nebojte, nakonec se to vrátí do normálu. Pocit jinakosti však u mě zůstal. Jsou to 4 roky od úrazu.
Jinak máte léčení jiné než já, já měla jen bandáž, žádné injekce, ani rehabilitace mi nedali - nohu jsem si rozhýbala sama. Chápu, že musíte pracovat, ale hojení se Vám prodlouží, jestliže té noze nedáte klid. Přeji, ať Vás to nebolí a dobře se to zahojí. :-)

M.

Re: Re: Natržený vaz v nártu

(Ivana , 6. 12. 2019 17:50)

Dobrý den,
Děkuji za odpověď, já doma už berle zahodila. Beru si je jen ven, když musím. Bolí to, mám to pořád oteklé, to je jasný. Snažím se na nohu trošku došlapovat, tak jak mi říkal doktor po pondělní kontrole a to mám už příští týden odhodit berle úplně. Což si neumím vůbec představit a nohu opravdu začít používat, aby nezatuhla, že pak je to ještě horší. Ach jo, proč zrovna já a teď před Vánocemi. Všem přeji brzké uzdravení bez následků. Ivana

dotaz

(no name, 19. 7. 2017 19:36)

Dobrý den ....mám zrovna také natrženej vaz v nártu ale doktor mi dal na to dlahu docela hodně mně vystrašil s tou trombózou ani nevim co to znamená vím že to je srážení krve ....jelikož dělám mažoretky mám strach abych s tim nemněla problémy a doktor mi doopravdy nic moc neřekl. Jenom se zeptám jsou potom nějaké následky ?

Re: dotaz

(Mouni, 26. 7. 2017 23:39)

Dobrý den,

je to tak, jak jsem odpovídala níže Irmě. Noha je v pořádku, jen o ní někdy vím.
Co se týče trombózy, taky mě vystrašilo, když se o ní lékař zmínil. Mějte nohu "nahoře" a zkuste si přečíst nějaké články, co jsou třeba rizikové faktory atd., abyste se co nejvíce mohla vyhnout příčinám vzniku.
Přeji, ať Vás to nebolí, ta nejhorší fáze s berlemi Vám rychle uteče a krásně se Vám to zahojí. :-)

Mouni

Dotaz

(Irma, 29. 12. 2016 23:19)

Zdravim,
mam dotaz, zda je jiz vaz na nartu v pohode? Ja mela uraz v kvetnu, zlomenina patni kosti a natrzeny vaz na nartu. Pry za pul roku budu opet normalne behat. Jenze uz to je 7 mesicu a me ted noha boli vic a vic. Tak by me zajimalo, zda to prejde, nebo mam radsi zajit na ortopedii? Co vy po roce. Jeste citite nejake nasledky?
Dekuji
Irma

Re: Dotaz

(Mouni, 31. 12. 2016 21:34)

Ahoj, Irmo,
neměla jsem zlomeninu, ale ta noha je v pohodě. Jen bylo potřeba ji rozhýbat. Občas (no celkem často) to cítím (není to vyloženě bolest, ale vím o tom, že se tam něco stalo), ale jinak nic. Uplynul rok a čtvrt od úrazu.
Pokud tě to bolí víc, určitě jdi k lékaři, to by asi nemělo po 7 měsících. :-/ Přeju, ať se to zlepší! ;-)

M.