Jdi na obsah Jdi na menu
 


Třídění odpadu

17. 5. 2016

Já a třídění odpadu
Ráda třídím odpad, ale zase nejsem 100% striktní. Uvedu příklad. V práci mám u stolu 1 koš a koše na tříděný odpad jsou v kuchyňce. Když vyhazuji malý papírek, nechodím s ním do kuchyňky, ale když mám vyhodit papír od velikosti A5 výš, už mi to stojí za to, abych ho dala stranou a při cestě okolo patřičných košů ho vyhodila do nich. Zároveň malé poznámkové papírky používám výjimečně a spíše používám na psaní poznámek "šmíráky" (tedy papíry, které už jsou z jedné strany potištěné), které si klidně i nastříhám na menší (to dělám hlavně doma).
Tím se dostávám k tomu, jak třídím doma - pečlivěji, jelikož mám odpadkové koše pouze v kuchyni, a tak stejně vždycky musím dojít na dané místo. Návštěvy kolikrát mají chuť něco samy vyhodit, ale když pak vidí mé 4 odpadkové koše a ještě sáčky s tříděným odpadem okolo, radši mi vyhození věci přenechají. :-)
Doma tedy třídím papír, plast, nápojové kartony, sklo, textil (použitelný; z opravdu "jetého" si dělám hadry, je-li to možné) a elektroniku, dále nosím baterie a žárovky do sběrných nádob v obchodech a staré léky do lékárny. Nemám auto, takže mívám problém s vyhazováním odpadu, který se dá předat jen ve sběrných dvorech - např. obaly od sprejů nebo věcmi z domácího vybavení. Když to jde, využívám velkoobjemové kontejnery, které jsou několikrát do roka v okolí přistavovány.
Starý nábytek po babičce a dědovi se podařilo odvézt do sběrného dvora, což je dobře, ale zároveň mi bylo líto, že se ty kvalitní kousky z masivu vyhazují. Kdybych věděla o někom, kdo by si je vzal a dal dohromady (třeba opálil a nově natřel), sloužily by bez problému dalších 50 let. Takovýhle přístup mám i k jiným věcem, které já nevyužiji, nebo nechci, ale jiným by mohly ještě posloužit. Existuje stránka http://www.nevyhazujto.cz/, kterou mi doporučil spolužák. Ještě jsem ji neozkoušela, ale už jsem se tam porozhlédla a zrovna včera se tam pokusila registrovat (zatím neúspěšně :-/ ).

Já a produkování odpadu
Po mém stěhování jsem dospěla k názoru, že musím omezit nakupování věcí trvalejšího charakteru. Nikdy jsem nebyla ten typ člověka, co si koupí všechno, co se mu líbí, nakupuje zbytečnosti, obléká se podle poslední módy, a tak šatník doplňuje každou sezónu trendy kousky, přesto jsem doslova zavalená věcmi, a to proto, že jsem ten typ, co se nerad loučí s věcmi. Už jsem to tu někdy v nějakém článku zmiňovala. Vždycky týdny (kolikrát i měsíce) zvažuji, jestli danou věc vyhodím. Potřebuji na tomhle zapracovat. ;-)
Jako slepý k houslím jsem přišla k věcem po mámě a po babičce a dědovi. Všeho je mi líto a škoda a pak žiji měsíce vedle komínků knih, které jsem dala stranou jako ty, jež asi nikdy nebudu mít chuť číst, a tudíž je zbytečné je schovávat, jestliže o ně rodina ani lidé na Facebooku neprojevili zájem. Mám plán darovat je buď do knihovny (dary čtenářů čtenářům) nebo do knihovničky v parku, která funguje prakticky stejně, jen je výhoda, že je přístupná 24 h denně.
Podobně jsem nabízela i jiné věci, rodina si toho vzala docela hodně, ale ten celkový objem byl takový, že mi stejně ještě spousta věcí zbyla. Některé i chci, jiné schovávám jen ze sentimentu nebo proto, že by se jednou mohly hodit. 

Sem se určitě podívejte, pokud nevíte, jak správně třídit odpad, anebo vás zajímá třeba proces recyklace:
http://www.jaktridit.cz/cz 
http://www.recyklujemetextil.cz/

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tento článek jsem rozepsala 16/1/2016 a pojala ho tak zeširoka, až jsem nebyla schopná ho daný den dokončit. Nakonec mě tak zašprajcoval, že jsem od té doby žádný jiný nesepsala. Zveřejňuji ho tak, jak byl, tedy nedokončený v měřítku mého původního záměru. Obávám se, že jinak bych ho nezveřejnila nikdy, protože jsem si přetrhla nit. Tuším ale, že jsem chtěla zmínit nejčastější chyby v třídění odpadu. Tak třeba někdy příště. :-) Každopádně jsem tu aspoň sdílela tři zajímavé odkazy, které se (podle mě) mohou hodit.

Dejte mi v komentářích vědět, jestli se vám hodily a co vás ohledně třídění a recyklace odpadu zaujalo. :-)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář